Liga a II-a, etapa 12: Unirea Slobozia – Chindia Târgovişte 3-3

Home >> Ştiri Târgovişte Dâmboviţa >> Liga a II-a, etapa 12: Unirea Slobozia – Chindia Târgovişte 3-3

(P) Mica publicitate! Posteaza-ti anunturile gratuit AICI!

Chindia Târgovişte a terminat la egalitate, scor 3-3, meciul disputat în deplasare împotriva formaţiei Unirea Slobozia, în urma unei partide spectaculoase, caracterizată prin răsturnări de scor, eliminări şi penalty-uri ratate.

Astfel, formaţia târgovişteană a reuşit să deschidă scorul în minutul 13 prin Alin Petrea, care a profitat de o bâlbâială a portarului gazdelor, Dobre. Totuşi, Slobozia a revenit  în joc şi în doar 9 minute a reuşit să înscrie de 3 ori, întorcând rezultatul la 3-1 în favoarea lor (L. Mihai ’22, G. Lazăr ’25, V. Gheorghe ’31). Scorul pauzei a fost stabilit în minutul 44 de Romeo Soare, care a trimis mingea în proprie poartă.

Gazdele au părut cu atât mai mult sigure de victorie, cu cât Sorin Buşu a văzut al doilea galben în minutul 56, fiind astfel eliminat şi complicând şi mai mult situaţia Chindiei. Mai mult, Honciu l-a faultat în careu pe Anghel în minutul 60, iar centralul Alexandru Tudor a dictat lovitură de la 11 metri. Aceasta a fost executată de Liviu Mihai, care a tras peste poarta lui Perianu, păstrând astfel vii speranţele târgoviştenilor.

Bobi Verdeş nu a fost de acord cu scorul de pe tabelă, şi chiar dacă formaţia târgovişteană evolua cu un om mai puţin pe teren, a reuşit să egaleze şi să ducă scorul la 3-3 cu un şut din afara careului. Acesta avea să fie şi rezultatul final al partidei.

UNIREA SLOBOZIA – CHINDIA TÂRGOVIŞTE 3-3 (3-2) L. Mihai ’22, G. Lazăr ’25, V. Gheorghe ’31 / Petrea ’13, R. Soare ’44 – autogol, Verdeş ’68

Unirea Slobozia: L. Dobre – S. Stan, R. Soare (cpt.), G. Lazăr, C. Toma – C. Roşu, Macare, L. Mihai (A. Ivaşcă ’83), I. Ivaşcu (Patrianca ’79)– Mihalcea (Fl. Anghel ’36), V. Gheorghe Antrenor: Marin Dună

Chindia Târgovişte: Perianu – Dr. Pătru, M. Avram, S. Rădoi (cpt.), Buşu – A. Petrea (Marinaş ’65), I. Şerban, Honciu, R. Dobre – Verdeş (B. Dinu ’90), Voduţ (Horvath ’80) Antrenor: Eusebiu Tudor

Eliminat: Buşu (56) – două galbene

Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); Asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti) şi Cosmin Vatamanu (Bucureşti).

Iată şi restul rezultatelor din meciurile disputate în cadrul etapei a 12-a din Liga a II-a, Seria I:

Sportul Studenţesc – Dunărea Galaţi 1-0
Săgeata Năvodari – FC Farul Constanţa 2-5
CSM Unirea Slobozia – Chindia Târgovişte 3-3
CS Otopeni – Rapid CFR Suceava 2-1
CF Brăila – ACS Buftea 2-1
Dinamo II Bucureşti, FC Botoşani şi Delta Tulcea au stat.