CSM Târgovişte s-a calificat în Top 14 Euroliga feminină de baschet!

Home >> Ştiri Târgovişte Dâmboviţa >> CSM Târgovişte s-a calificat în Top 14 Euroliga feminină de baschet!

(P) Mica publicitate! Posteaza-ti anunturile gratuit AICI!

CSM-Targoviste-baschet-1Campioana României la baschet feminin, CSM Târgovişte, s-a calificat în premieră în Top 14 al Euroligii feminine, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 72-64 (37-25), liderul Grupei B, echipa slovacă Good Angels Kosice.

CSM a avut un prim sfert excelent, pe care l-a încheiat cu 21-13, aducând speranţe la calificare unei săli arhipline. Diferenţa s-a mărit în sfertul secund, 25-13 şi 31-18, pentru ca, la pauza mare, tabela să arate 37-25 în favoarea campioanei României.

Dominaţia jucătoarelor de la CSM a continuat şi în sfertul al treilea, dar slovacele au început să pună presiune, ducând scorul la 43-35. La ultima pauză, gazdele aveau încă avantaj, dar considerabil mai mic decât în primele 30 de minute, scor 50-47.

Ultimele 10 minute au fost pline de emoţii, cu CSM făcând eforturi la fiecare atac să păstreze supremaţia, 55-47 şi 61-54. Cu două minute rămase din meci, atmosfera era explozivă, iar CSM tot la conducere, 65-60. A urmat 65-62, 70-62 şi 72-64 scor final. Victorie pentru CSM Târgovişte şi calificare în turul doi al competiţiei, ceea ce reprezintă cea mai mare performanţă a baschetului feminin românesc.

Marcatoare: CSM Târgovişte – Mărginean 21 puncte, Ajavon 14, Robbins 10, Matic 9, Pop 5, Stoenescu 5, Miljkovic 4, Tikhonenko 4; Good Angels – Pierson 17 puncte, Quigley 12, Kulichova 10, Kupcikova 7, Sverrisdottir 6, Krivacevici 6, Lacy 6.

După 12 partide, CSM a încheiat grupa pe locul 5, cu 16 puncte, după Good Angels 21, Fenerbache 21, Nadezhda 20, Famila Schio 19, şi înaintea lui UE Sopron 15 şi Arras Pays, cu 14.

Ceea ce părea doar un vis frumos înaintea meciului decisiv din această seară, s-a împlinit! România are încă o echipă românească promovată în faza superioară a Ligii Campionilor, după Oltchim Râmnicu Vâlcea la handbal, dar în baschet e infinit mai greu! Aplauze pentru fetele Municipalului!

Ţi-a plăcut articolul? Vrei să primeşti pe e-mail următoarele articole? Introdu adresa ta în căsuţa de mai jos:

"CSM Târgovişte s-a calificat în Top 14 Euroliga feminină de baschet!" - 1 comentariu

1. Gowi spune:

In euroliga nu sunt optimi de finala… s-a calificat pentru barajul de accedere in final 8 care se va desfasura la Ekaterinburg! 😉 La baraj se vor disputa 7 meciuri.